Öncelikle şunu söylemekte fayda var: Kadın tipi saç dökülmelerini farketmek, erkek tipi saç dökülmelerini farketmekten daha zor olabiliyor. Bunun en önemli sebebi ise; saç dökülmesinin daha çok erkeklere özgü bir sorun olarak görülmesi ve bu nedenle kadınların, saçlarının döküldüğünü kabul etmelerinin erkeklere göre biraz daha uzun zaman alması.

Kadın ve erkek tipi saç dökülmesi arasındaki fark nedir?

Daha önce Erkek Tipi Saç Dökülmesi’nden ve bunun aslında kadınlarda da oldukça sık olarak görüldüğünden bahsetmiştik.  Kadın tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi ile benzerlikler gösterse de, özellikle karşılaşılma yaşı ve saçların döküldüğü yerler açısından farklılıklar gösteriyor.

Örneğin kadınlarda çoğunlukla “saçlarda tamamen açılma yani kellik” ender görülüyor ve buna karşın daha çok saçlarda incelme ve seyrekleşme oluşuyor. Buna bağlı bir diğer fark da; erkek tipi saç dökülmesinde saç çizgisi zamanla geriye doğru giderek, alın açılırken, kadınlarda alnın açılmasına çok ender rastlanılıyor.

Erkek ve kadın tipi saç dökülmelerindeki bir diğer önemli fark ise; kadın tipi saç dökülmesi, genellikle erkeklerdeki gibi ergenlikle birlikte başlama göstermiyor, bir diğer deyişle; kadınlarda saç seyrekleşmesi erkeklere göre biraz daha geç yaşlarda görülmeye başlıyor ve sinsi olarak gelişiyor.

Örneğin; doğum sonraları ve menopoz saç dökülmesinin oldukça yoğun yaşandığı bir dönem. Gebeliği takip eden süreçte doğumun da kadın tipi saç dökülmesinin ilk başladığı dönemler olduğunu söylemekte fayda var.

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin %80’ini “Erkek tipi saç dökülmesi” oluşturuyor ve kadınlarda da “tüm saçlarda bir incelme ve kayıp” şeklinde gözüküyor. Bir başka deyişle kadınlarda saç dökülmesi bir çok farklı sebeple ortaya çıkabiliyor ama yine de en büyük pay erkek tipi saç dökülmesi yani Androgenetik Alopecia. Bunun nedeni ise kadınlarda da bulunan erkeklik hormonu testosteronun genetik nedenler ile saç köklerine fazla ulaşması olarak gösteriliyor.

Kadın tipi saç dökülmesinde hangi evreler yer alıyor?

Şimdi, kadın tipi saç sökülmesine biraz daha yakından bakalım:

“Kadınlara Özel Saç Dökülmesi” çoğunlukla 3, bazen de 5 evre üzerinden sınıflandırılıyor;

Evre 1: Dökülmenin ve seyrelmenin yeni başladığı evre. Saç dökülmesinin erken teşhisi ile bu dönemde tedavi, genellikle, doğru beslenme, losyonlar, şampuan ve bakım kürleri yardımıyla yapılıyor.

Evre 2: Saç dökülmesinin ve saçlardaki seyrelmenin belirginleşmeye başladığı evre. Erkeklerdekinden farklı olarak, açıklığın geriye ve yanlara doğru gittiği görülmez. Bu süreçte de gıda takviyeleri, şampuan ve losyonlar kullanılıyor.

Evre 3: Menopoz öncesi ve menopoz döneminde olan dökülmeler bu evreye aittir. Saç kayıpları belirginleşmeye başlamıştır.

Evre 4: Saç kayıplarının belirgin ve ciddi anlamda arttığı, tedavisinde ise saç ekiminin önerildiği evre.

Evre 5: Kadınlarda saç dökülmesinin son evresi olarak gösteriliyor. Bu evreye gelmiş kişilerde genellikle tıbbi müdahale yerine; protez saç, peruk kullanımı gibi kozmetik tedbirler tercih ediliyor.

Unutulmaması gereken nokta ise şu: Dökülme şekli ister erkek tipi ister kadın tipi olsun, ister fazla dökülme şeklinde olsun, saçlar bir süredir, olması gerektiğinden fazla dökülüyorsa, bu bir soruna işaret ediyordur.

Önemli olan; geç kalınmadan, saç dökülmesinin erken evrelerinde bu farkındalığın oluşması. Çünkü bu dönem; gıda takviyeleri, şampuan ve losyonlar ile saçlarımıza eski sağlığını tekrar kazandırabildiğimiz dönem.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.