Saç dökülmeleri erkek ve kadınlarda belirli dönemlerde hız kazansa da, yazın bir çoğumuzun saçları deniz ve güneş nedeniyle yıpranıyor, bu da saçlarımızın daha çok dökülmesine sebep oluyor. Bu nedenle özellikle yaz dönemlerinde saçı güneş ışınlarından korumak oldukça önemli. Çünkü bu gibi dış etkenlere maruz kalan saç, normalden daha kırılgan hale geldiğinde, yıpranma ve dökülmeye karşı daha savunmasız oluyor.

Yakın zamana kadar saçı UV ışınlarından korumada en etkili ürünler için E Vitamini içeren şampuan ve losyonlar önerilirdi. Oysa yapılan son bilimsel çalışmalar, bugün E Vitamininin saçı koruma gücünü gölgede bırakan yeni bir ürünü baş role taşıyor: Heliogenol.

Heliogenol: Ayçiçeğinin özünde bulunan doğal bir yağdan üretilen, Fransa menşeli, saçların beslenmesini ve yeniden yapılandırılmasını sağlayan bir ürün.

Heliogenol’ün hem boyalı hem doğal saçlarda sağladığı korumanın etkisini anlamak için yapılan araştırmalara dayanan verilere göz atmakta fayda var. Buna göre; Heliogenol şampuanlar, saçı UV ışılarından %38 oranında korurken, diğer ürünler yalnızca %12 oranında koruma sağlayabiliyor.

Aynı araştırma, saçı zararlı ışınlardan korumanın yanı sıra, saç rengini koruma konusunu da kapsıyor. Bu çalışmaya göre, Heliogenol içeren ürünler saç rengini korumada %41 başarılı iken diğer ürünler %11’lerde kalıyor.

Çalışmalar gösteriyor ki, Heliogenol içeren şampuan, losyon gibi saç bakım ürünleri, saçı UV ışınlarından diğer ürünlere göre 3 kat daha fazla koruyor. Ve bu oran boyalı saçlarda daha da yükseliyor. Bir başka deyişle boyalı saçlarda Heliogenol içeren şampuan kullanımı, diğer ürünlere göre 4 kat daha fazla koruma sağlıyor.

Saç renginin korunması konusunda da sadece Heliogenol içeren şampuan ürünleri, diğer ürünlere göre 4 kat daha etkili. Saç renginin solmasıyla savaşan bu ürün aynı zamanda yorgun ve yıpranmış saçların canlanmasını ve saçın elastikiyetinin artmasını sağlıyor. Saçın daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.

Şimdiye kadar özellikle saç rengini koruma, saçı güneş ışınlarından koruma gibi amaçlarla kullandığımız bolca E Vitamini içeren ürünler, bugün saçı korumada çok da yeterli görülmüyor.

Bu nedenle, etkili bir saç koruma ve yenileme için E Vitamini içeren ürünlere ek olarak Heliogenol içeren şampuanı yanınızdan ayırmayın. Bu sayede saçlarınızı koruma altına alarak,  yazı sağlıklı  ve güçlü saçlar ile geçirmek sizin elinizde!