Uzmanlar, saç dökülmeleri ve seyrelmeleri ile ilgili tedavilerin başında yeterli beslenmeyi ve buna bağlı olarak vücutta saç problemlerine neden olan vitamin ve minerallerin takviye edilmesini öneriyor.

Saçın kökten beslenmesi ve güçlenmesi için doğada bir çok faydalı bitki bulunuyor. Doğadan gelen sağlık içerisinde ünü şimdiye kadar çok duyulmamış en özel 5 besin maddesi, uzmanlar tarafından şu şekilde sıralanıyor:

1) DARI TOHUMU:

Yoğun yorgunluk dönemlerinde kullanılması oldukça faydalı olan darı tohumu aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini de sağlıyor.Bu nedenle saçı kökten besleyerek güçlendirdiği için saç dökülmelerinde ve hatta diş çürümelerinde iyi bir onarım maddesi olarak biliniyor.

2) AT KUYRUĞU OTU:

Latince adı Equisetum Arvense olan at kuyruğu bitkisinin özünde, her hangi bir bitkide bulunandan çok daha fazla miktarda silikon vardır. Bu silika sadece saç dökülmelerini yavaşlatmakla da kalmıyor, aynı zamanda içerisindeki amino asitler sayesinde kan dolaşımını arttırdığı için saç köklerini besleyerek, saçın hızlı uzamasına da yardımcı oluyor.

3) GİNKGO BİLOBA:

Saç sorunlarına neden olan bir çok farklı faktör bulunur ve saç köklerine yeterince kan gitmemesi de bunlardan biridir. Ginkgo Biloba, saç köklerine kan akışı sağlamada etkili olduğu için, saçta kalite artışı, parlaklık ve dökülmede azalma sağlar. Erkeklerde sık rastlanan kellik için de faydalı olduğu, saç incelmesi ve saç dökülmesinde büyük ölçüde tedavi edici özelliği olduğu uzmanlarca belirtiliyor.

4) ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ:

Saç dökülmelerinde en sık rastlanan nedenlerden biri Dihidrotestosteron (DHT) üretimidir. Üzüm çekirdeği ekstraktı, bu hormonun üretimini engelleyen antioksidanlar içeriyor. Ayrıca nemlendirici özelliği ve üzüm ekstratlarının içeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde saçlara parlaklık katıyor. Bu sayede üzüm çekirdeği ekstraktı saçta hem sağlıklı büyüme sağlıyor hem de saçta kozmetik uygulamalar nedeniyle oluşan kuruma etkisi ya da diğer zararlara karşı saçı koruyor.

5) YEŞİL ÇAY:

Kore’de Seul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2007’de yapılan bir araştırmada, yeşil çayın içeriğinde bulundurduğu Epigallocatechin-3-gallate sayesinde saç büyümesini faydalı olduğu, hatta hücreleri güçlendirerek yeni saç oluşumuna yardımcı olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir başka araştırmada ise, yeşil çayın metabolizmayı hızlandırmasının saç uzamasında da etkisi olduğu görülmüştür. (Araştırmaya katılanların, kalıtsal saç dökülmesi değil, beslenme, stres ve çevresel faktörler nedeniyle saç dökülmesi yaşayanlar olduğunu söylemekte fayda var.)

Georgia Tıp Koleji’nde yapılmış bir başka araştırma ise yeşil çayın kafa derisi pullanması ve kepeği engellediği belirlenmiştir. Yeşil çayın saç üzerinde pek bilinmeyen bir diğer faydası ise; UVA ve UVB’den koruma, radyasyona bağlı saç folikül hasarından koruması gibi etkilerinin olduğudur.

Daha hızlı uzayan, dökülmeyen ve sağlıklı saçlar için, darı tohumu, at kuyruğu otu, ginkgo biloba, üzüm çekirdeği ve yeşil çaydan oluşan bu harika menüyü şiddetle öneririz. Saçınız bol olsun!