Özellikle saç dökülmesi sorunları ve saç sağlığı için geliştirilmiş Procapil 3 etken maddeden oluşur:

  • Biotinil Tripeptid
  • Oleanoic Asit
  • Apigenin

Yakın zamana kadar saç dökülmelerinde sadece Minoxidil ve Finasterid gibi maddeler sıkça kullanılırken, bu 3 yeni etken madde ile geliştirilmiş Procapil kompleksi sektöre bomba gibi düşerek, bugün saç dökülmelerine karşı çok etkili bir içerik olarak yerini aldı.

Procapil’i Daha Yakından Tanıyalım

İçeriğindeki Apigenin damar genişletici olduğu için, uygulandığı alandaki kan dolaşımını artırarak saç kökünün beslenmesini arttırır.

Daha önceki yazılarımızda; Saç dökülmelerinde en sık rastlanan nedenlerden birinin Dihidrotestosteron (DHT) üretimi olduğundan bahsetmiştik.

Procapil içeriğindeki Biotinil Tripeptid ve Oleanoic Asit, saç köküne zarar veren DHT hormonunun oluşumunu bölgesel olarak azaltır ve kökteki saç hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlar. DHT’yi bölgesel olarak azalttığı için de cinsellik üzerine diğer etken maddeler gibi olumsuz yan etki yapmaz.

Saç Köklerinin Yaşlanmasını Önler & Yeni Saç Çıkışını Hızlandırır

Hem kadınlarda hem erkeklerde saç dökülmesi 20’li yaşlarda başlar 50’li yaşlara gelindiğinde ise dökülme oranı yaklaşık 4 katına çıkar. Bunun nedeni saç kök hücrelerinin yaşlanmasıdır. Procapil’in saç köklerindeki yaşlanmaya karşı %90 oranında başarılı olduğu bilimsel çalışmalarca da kanıtlanmıştır.

Saç dökülmesi gibi, saçlarda incelme ve uzamama (yeni çıkıp, kısa kalan, alın bölgesinde sıkça görülen saçlar) sorunlarında da saçın çıkış hızına olumlu etkisiyle Procapil farkını ortaya koyuyor.

Procapil İçeren Saç Ürünlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi; Procapil bir ürün değil 3 etken maddenin birleşimiyle oluşturulmuş kompleks bir maddedir. Dolayısıyla saç sağlığı için direkt Procapil kullanımı yerine, bu mucizeden faydalanmak isteyenlerin Procapil içeren saç ürünleri kullanması gerekiyor.

Burada tüketicinin en dikkat etmesi gereken nokta, bu ürünlerde yer alan Procapil maddesinin oranı. Maddenin üretici firması Croda-Sederma firmasının konuyla ilgili paylaştığı bilgi hayati önem taşıyor: %3 oranından daha az Procapil desteğinin saç dökülmelerinde başarılı olamayacağını, alınan ürünlerde bu oranın mutlaka kontrol edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Belirtmekte fayda var; Procapil oldukça pahalı ve bulunması güç bir madde olduğu için, sadece içeriğinde Procapil yazıyor olmasına inanmadan, ürünün mutlaka %3 oranında Procapil içerdiğinden emin olmak gerekiyor.

Aynı zamanda Procapil içeren saç ürünlerinin içeriğindeki diğer etken maddeleri de tanıyor olmamız çok önemli. Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz Saw Palmetto (Cüce Palmiye), Millet Seed (Darı Tohumu) gibi saç dökülmelerindeki etkisi kanıtlanmış maddelerin yer aldığı ürünler tercih edilmeli.

Daha hızlı uzayan ve dökülmeyen saçlar için, hem erkek hem kadınlar için, mutlaka %3 oranında Procapil içeren saç ürünleri kullanmanızı şiddetle önerir, sağlıklı saçlar dileriz.